- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
USB Microphones, Marantz Professional, Microphones, Proaudio
Marantz Professional MPM-1000U USB Condenser Microphone
Availability:
In stock
Key Features
- For Podcasting & Content Creation
- Works with Computers over USB
- Cardioid Pattern Minimizes Room Pickup
- Broadcast-Quality 48 kHz/16-Bit Audio
- Powered over USB
- Included Mic Clip & USB Cable
₨ 25,500
In stock
The mic records audio at sample rates and resolutions up to 16-bit / 48 kHz, giving you the broadcast standard for media playback. This mic will capture audio at the same sample rate and resolution that all your viewers or listeners would likely hear it.
With an mic clip and USB cable, you can get up and running right away.
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 4.9 × 3 in |
| Brands |
| BRAND | Marantz |
|---|---|
| MICROPHONE | – |
| FORM FACTOR | Stand/Boom Mount |
| SOUND FIELD | Mono |
| CAPSULE | Electret Condenser |
| DIAPHRAGM | 0.55″ / 14 mm |
| POLAR PATTERN | Cardioid |
| ORIENTATION | Side Address |
| CIRCUITRY | Solid-State |
| HIGH-PASS FILTER | None |
| GAIN ADJUSTMENT | Yes |
| PERFORMANCE | – |
| FREQUENCY RANGE | 20 Hz to 17 kHz |
| MAXIMUM SPL | 132 dB SPL RMS |
| IMPEDANCE | 100 Ohms ± 30% |
| LOAD IMPEDANCE | 1 Kilohms |
| SENSITIVITY | -34 dB at 1 kHz |
| SIGNAL-TO-NOISE RATIO | 78 dB |
| CONNECTIVITY | – |
| OUTPUT CONNECTORS (DIGITAL) | 1 x USB (Type Unspecified) Female |
| WIRELESS CONNECTIVITY | None |
| DIGITAL AUDIO | – |
| A/D CONVERSION | 16-Bit |
| SAMPLE RATE | 48 kHz |
| DIGITAL SIGNAL PROCESSING | None |
| POWER | – |
| BUS POWER | USB |
| OPERATING VOLTAGE | Not Specified by Manufacturer |
| PHYSICAL | – |
| COLOR | Black |
| MOUNTING | Mic Clip (Included) |
| DIMENSIONS | ø: 1.89 x L: 6.22″ / ø: 48.01 x L: 157.99 mm |